zielona herbata na odchudzanie

Wyciąg z liści zielonej herbaty a odchudzanie

Zielona herbata tuż po wodzie jest jednym z najchętniej wybieranych napojów na świecie. O sukcesie tym zadecydował nie tylko delikatny smak, ale również cenne właściwości prozdrowotne. Ekstrakt z liści zielonej herbaty to substancja dostarczająca wielu składników bioaktywnych w skoncentrowanej postaci. Odgrywają one ważną rolę w zachowaniu zgrabnej sylwetki, ale również w profilaktyce wielu chorób, zwłaszcza układu krążenia. Picie zielonej herbaty to nie wszystko. Suplementy diety zawierające wyciąg z tego surowca bardzo często łączy się dodatkowo z innymi składnikami aktywnymi. Pozwala to zwiększyć zakres dobroczynnych właściwości.

Z tego artykułu dowiesz się:

Zielona herbata – właściwości prozdrowotne

Zielona herbata to prawdziwa skarbnica substancji ważnych dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Jej prozdrowotne właściwości znane są już od wielu lat, co potwierdza wiele badań naukowych dotyczących właściwości naparu oraz ekstraktu green tea. Można w niej znaleźć aminokwasy, antyoksydanty wspierające walkę z wolnymi rodnikami, witaminę K, PP oraz witaminy z grupy B. Wewnątrz liści zielonej herbaty nie brakuje też składników mineralnych jak magnez, wapń, żelazo, krzem, jod, fluor, miedź, czy mangan. Wśród najważniejszych związków, które stymulują organizm, wymienić należy:

 • Katechiny – wraz z innymi polifenolami stanowią około 30 procent suchej masy liści zielonej herbaty. Wykazują działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, antyneurodegeneracyjne oraz pozytywnie wpływają na funkcje śródbłonka naczyniowego.
 • Kofeinę – wspiera redukcję zmęczenia oraz wykazuje pobudzający wpływ na organizm.
 • Teofilinę – rozszerza naczynia krwionośne, co ułatwia przepływ krwi i transportowanych wraz z nią substancji odżywczych.

W efekcie regularne picie zielonej herbaty oraz sięganie po ekstrakt z zielonej herbaty może przyczyniać się do obniżania poziomu trójglicerydów i cholesterolu LDL we krwi. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia układu krążenia – zielona herbata może stanowić element profilaktyki zawału serca, miażdżycy tętnic, czy powstawania zakrzepów. Jest ona również ważnym elementem profilaktycznym dla osób o zwiększonym ryzyku cukrzycy typu 2. To bardzo istotny wpływ na zdrowie, dlatego napój ten powinien stać się częścią zdrowo zbilansowanej diety.

Ekstrakt z zielonej herbaty a odchudzanie

Zielona herbata od lat znana jest ze swojego działania wspierającego zachowanie zdrowia, ale również zgrabnej sylwetki. Wśród jej najważniejszych właściwości wpływających na masę ciała należy wymienić:

 • Wspomaganie trawienia,
 • Działanie moczopędne (wspiera usuwanie zbędnych produktów przemiany materii z organizmu),
 • Przyspieszanie spalania kalorii,
 • Przyspieszanie spalania tkanki tłuszczowej.

Liście zielonej herbaty powinny więc znaleźć się na liście osób, którym zależy na dobrym samopoczuciu i szczupłej figurze.

 • 20 składników aktywnych
 • wspiera metabolizm
 • pomaga w kontroli wagi
 • darmowa opieka dietetyka przez 50 dni

EGCG – cenne składniki aktywne zawarte w zielonej herbacie

W odróżnieniu od czarnej herbaty, której liście są poddawane procesowi fermentacji, zielona herbata charakteryzuje się wysoką zawartością polifenoli. Suplementy bazujące na liściach zielonej herbaty posiadają zwłaszcza wysoką zawartość EGCG (galusanu epigallokatechiny). W praktyce są to polifenole, które odpowiadają za najważniejsze właściwości zdrowotne zielonej herbaty, w tym wspomaganie redukcji tkanki tłuszczowej. Stanowią one od 50 do nawet 80 procent wszystkich polifenoli występujących w zielonej herbacie. Składnik ten może też przyczyniać się do zmniejszania ryzyka wystąpienia niektórych nowotworów, co wynika z jego działania antyoksydacyjnego. Istnieją też doniesienia naukowe, które wskazują na pozytywny wpływ wyciągu z liści zielonej herbaty na układ krążenia poprzez regulowanie ciśnienia tętniczego oraz poprawę profilu lipidowego organizmu.

Aby zwiększyć codzienną dawkę EGCG z liści zielonej herbaty, warto wziąć pod uwagę suplement diety, który poprawia biodostępność tego polifenolu. Wchłanianie polifenoli zwiększa również przyjmowanie ekstraktu na pusty żołądek, a także połączenie go z kwercetyną i piperyną znajdującą się w czarnym pieprzu.

Skoncentrowany ekstrakt z liści zielonej herbaty – kiedy warto stosować?

Wyciąg z liści zielonej herbaty polecany jest szczególnie osobom, które poszukują naturalnego wsparcia podczas odchudzania. Herbata zielona to doskonały dodatek do diet bogatych w tłuszcze i węglowodany, których spożycie zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości. Substancje zawarte w zielonej herbacie ograniczają wchłanianie tych składników, co zmniejsza ilość kalorii dostarczanych realnie do organizmu. Takie działanie w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną wspiera zachowanie szczupłej sylwetki.

Zielona herbata działa też moczopędnie, dzięki czemu pomaga pozbyć się nadmiaru wody zatrzymywanej w organizmie, co wspiera walkę z obrzękami. Suplement diety z tym składnikiem będzie więc doskonałym wyborem dla osób borykających się z tym problemem.

Zielona herbata polecana jest dla:

 • Osób poszukujących naturalnego, roślinnego wsparcia podczas redukcji masy ciała i spalania tłuszczu,
 • Osób aktywnych lub prowadzących intensywny tryb życia – wyciąg z zielonej herbaty wspiera walkę z wolnymi rodnikami,
 • Osób, które chcą zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych.

Suplementy diety z zieloną herbatą

Na rynku dostępnych jest wiele produktów bazujących na wyciągu z liści zielonej herbaty. Najczęściej są one połączone z innymi składnikami, aby działanie kapsułek było jeszcze efektywniejsze. W sprzedaży można znaleźć następujące kategorie produktów:

 • Preparaty jednoskładnikowe – zawierają standaryzowany wyciąg z zielonej herbaty, który pozyskiwany jest z jej liści. Preparat dostępny jest w formie wygodnych kapsułek, które należy przyjmować po posiłku.
 • Tabletki z witaminą C – dodatkowa dawka kwasu askorbinowego zwiększa zawartość antyoksydantów w preparacie, co wspiera walkę z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za starzenie się organizmu.
 • Kapsułki wspomagające pracę przewodu pokarmowego – są wzbogacone o len, który jest bogaty w substancje śluzowe. Działa on ochronnie i łagodząco na przewód pokarmowy. Z kolei dodatek aloesu usprawnia pracę jelit i wspiera zachowanie prawidłowego rytmu wypróżnień. Zielona herbata zaś stymuluje metabolizm i wspiera utlenianie kwasów tłuszczowych.
 • Kapsułki wspierające metabolizm – wyciąg z liści zielonej herbaty został wzbogacony o owoce cytrusowe i guaranę, co przyspiesza tempo przemiany materii, zwiększa zdolność wysiłkową oraz ułatwia odchudzanie.

Polifenole EGCG – dawkowanie

Przyjmowanie kapsułek z EGCG to jedna z najpopularniejszych form suplementacji zielonej herbaty. Warto jednak pamiętać, że biodostępność tego składnika kształtuje się na poziomie ok. 1,6 proc. przy niskich dawkach oraz 13,9 proc. przy wysokich dawkach. Dodatkowo przyswajanie EGCG może zmniejszać zażywanie suplementu w czasie posiłku. Produkt najlepiej więc przyjmować na pusty żołądek. Jak już wspominaliśmy, przyswajalność polifenoli zwiększa kwercetryna oraz piperyna.

EGCG wspomaga pracę organizmu, a podczas badań naukowych został uznany za substancję bezpieczną. Dostępne analizy pokazują brak efektów ubocznych nawet przy dawkach dochodzących do 1600 mg/dzień. Przyjmowanie kapsułek powinno być jednak zawsze skonsultowane z lekarzem.

Podsumowanie

Zielona herbata w formie naparu lub kapsułek to ważny element diety. Warto więc codziennie pić napar z jej liści lub zdecydować się na standaryzowany wyciąg z green tea. Produkt zawiera szereg prozdrowotnych składników, których działanie wpływa na pracę niemalże całego organizmu:

 • Odchudzanie – przyczynia się do obniżenia masy ciała, BMI i obwodu w pasie,
 • Układ krążenia – obniża ciśnienie krwi, obniża cholesterol LDL i trójglicerydy, podwyższa cholesterol HDL, zmniejsza stres oksydacyjny,
 • Działanie przeciwzapalne – wpływ antyoksydantów na neutralizowanie wolnych rodników, wspomaga leczenie chorób zapalnych,
 • Choroby neurodegeneracyjne – działa neuroprotekcyjnie i przeciwzapalnie, wspomaga leczenie chorób neurodegeneracyjnych,
 • Cukrzyca typu 2 – obniża stres oksydacyjny, poprawia wskaźniki kontroli glikemii, zmniejsza insulinooporność,
 • Działanie przeciwnowotworowe – w dużych dawkach hamuje podziały komórkowe, działa antyoksydacyjnie, hamuje proces kancerogenezy.

Ekstrakt z zielonej herbaty wraz z EGCG jest jednym z 20 składników aktywnych, które wykorzystaliśmy w spalaczu tłuszczu Redin!

Źródła:

 1. Li, Y., Wang, C., Huai, Q., Guo, F., Liu, L., Feng, R., & Sun, C. (2016). Effects of tea or tea extract on metabolic profiles in patients with type 2 diabetes mellitus: a meta‐analysis of ten randomized controlled trials. Diabetes/metabolism research and reviews, 32(1), 2-10
 2. Dostal, A. M., Samavat, H., Espejo, L., Arikawa, A. Y., Stendell-Hollis, N. R., & Kurzer, M. S. (2016). Green tea extract and catechol-O-methyltransferase genotype modify fasting serum insulin and plasma adiponectin concentrations in a randomized controlled trial of overweight and obese postmenopausal women. The Journal of nutrition, 146(1), 38-45
 3. Nogueira, L. D. P., Nogueira Neto, J. F., Klein, M. R., & Sanjuliani, A. F. (2017). Short-term effects of green tea on blood pressure, endothelial function, and metabolic profile in obese prehypertensive women: A crossover randomized clinical trial. Journal of the American College of Nutrition, 36(2), 108-115.

Dodaj komentarz