Zarówno orbitrek, jak i rowerek treningowy można zaliczyć do najpopularniejszych, a zarazem najczęściej wykorzystywanych sprzętów na siłowni. Za pomocą tych urządzeń można wykonać trening cardio oraz interwały górnych i dolnych partii ciała. Dylemat „orbitrek czy rower treningowy” lub „orbitrek czy bieżnia” jest najczęściej spotykany wśród osób, które myślą o zakupie własnych urządzeń treningowych. Warto więc poznać możliwości, wady oraz zalety poszczególnych maszyn.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Trening cardio na siłowni lub w domu
- Orbitrek czy rowerek? Jak ćwiczyć na tych urządzeniach?
- Orbitrek – jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia?
- Trening na rowerku stacjonarnym
- Rowerek stacjonarny – rodzaje
- Zalety orbitreka
- Co lepsze – orbitrek czy rowerek? Poznaj zalety rowerka stacjonarnego!
- Spalanie tłuszczu – orbitrek czy rowerek?
- Podsumowanie
Trening cardio na siłowni lub w domu
Wśród najpopularniejszych urządzeń treningowych do ćwiczeń cardio znajdują się:
- orbitrek,
- rower stacjonarny,
- bieżnia.
Maszyny te doskonale sprawdzają się podczas rozgrzewki, ale również same w sobie mogą być przydatne we właściwym treningu wytrzymałościowym górnych i dolnych partii ciała.
Co prawda, część osób zastanawia się nad wyborem bieżnia czy orbitrek, jednak ze względu na bardziej zaawansowane możliwości ćwiczeń, najchętniej wybierany jest orbitrek i rowerek stacjonarny. Sprzęty te różnią się znacznie pomiędzy sobą. Najważniejszą kwestią jest możliwość aktywowania poszczególnych partii mięśniowych w czasie treningu. Co więcej, podczas ćwiczeń na tych urządzeniach treningowych wykorzystywana jest inna mechanika ruchu. Niemniej zarówno orbitrek, jak i rowerek gwarantują efektywne treningi.
Orbitrek czy rowerek? Jak ćwiczyć na tych urządzeniach?
Zarówno rower, orbitrek, jak i bieżnia to urządzenia sprawdzające się podczas treningu wytrzymałościowego. Jego zadaniem jest poprawianie wydolności organizmu, usprawnianie pracy układu krążenia, dotlenienie i odżywienie tkanek i komórek ciała, a także wspieranie spalania tkanki tłuszczowej. Aby odchudzanie oraz inne wspomniane korzyści były jednak odczuwalne, należy ćwiczyć przynajmniej 3-4 dni w tygodniu ze średnią intensywnością. Zaleca się, aby dążyć do wartości 60-70% tętna maksymalnego. Dodatkowo należy pamiętać o dokładnym wykonywaniu ćwiczeń oraz wdrożeniu zdrowej, prawidłowo zbilansowanej diety.
Trening na rowerku lub orbitreku powinien rozpoczynać się od rozgrzewki. Doskonałym zestawem ćwiczeń będą pajacyki, krążenie ramion, bioder i stóp oraz ćwiczenia na orbitreku z najniższym obciążeniem.
- 20 składników aktywnych
- wspiera metabolizm
- pomaga w kontroli wagi
- darmowa opieka dietetyka przez 50 dni
Orbitrek – jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia?
Podczas efektywnego treningu na orbitreku na górne i dolne partie ciała, należy skupić się przede wszystkim na dokładnym wykonywaniu ruchów oraz odpowiedniej postawie ciała. Warto pamiętać, że plecy powinny pozostać w pozycji wyprostowanej, a brzuch wciągniętej, co pozwala uzyskać lepsze rezultaty ćwiczeń.
Istnieje również kilka przeciwwskazań podczas treningu. Przede wszystkim nie należy pochylać się do przodu oraz nie ściskać zbyt mocno uchwytów orbitreka. Niepotrzebnie obciąża to mięśnie ramion oraz zmniejsza wydajność treningu.
Trening na rowerku stacjonarnym
Rowerek stacjonarny ma inną budowę niż orbitrek, a dodatkowo na rynku można znaleźć wiele jego rodzajów. Postawę ciała podczas ćwiczeń, należy więc dopasować do posiadanego modelu sprzętu.
Rowerek stacjonarny – rodzaje
Dostępne w sprzedaży rowery stacjonarne można zakupić w 3 wariantach
- rower pionowy – jeden z najczęściej spotykanych modeli z możliwością regulacji wysokości siodełka. Podczas ćwiczeń przyjmowana jest pozycja ciała porównywalna do jazdy na tradycyjnym rowerze. Ćwiczenia na rowerku pionowym nie obciążają stawów, jednak mogą powodować bóle dolnej części kręgosłupa u osób prowadzących siedzący tryb życia. Jazdę na tym rowerku zaleca się jednak pacjentom z chorobami kardiologicznymi, a regularne ćwiczenia zwiększają wydolność organizmu oraz poprawiają krążenie.
- rower poziomy – model ten wyposażony jest w duże siedzisko z oparciem w tylnej części urządzenia oraz pedały znajdujące się z przodu. Taka budowa umożliwia wykonywanie ruchów w płaszczyźnie poziomej, stąd nazwa. Rowerek ten doskonale sprawdza się u osób, którym zależy na odciążeniu kręgosłupa podczas ćwiczeń. Aktywność w pozycji półleżącej lub leżącej stymuluje do pracy mięśnie brzucha, co ułatwia ich wzmocnienie oraz rzeźbę. Poziomy rower stacjonarny najchętniej wybierają osoby, którym zależy na utracie masy ciała poprzez przyspieszenie metabolizmu i redukcję tkanki tłuszczowej. Dodatkowo jest to najlepsze rozwiązanie dla osób prowadzących siedzący tryb życia, które chciałyby rozpocząć treningi wytrzymałościowe.
- rower spiningowy (cyklotrenażer) – to urządzenie przeznaczone zwłaszcza dla zawodowych kolarzy, którzy często inwestują w maszyny na potrzeby domowych treningów. Coraz częściej sprzęty te są jednak wykorzystywane również na siłowniach podczas zajęć indoor cycling. Ich zadaniem jest poprawienie kondycji i wytrzymałości u osób ćwiczących.
Zalety orbitreka
Wśród osób zadających sobie pytanie, co kupić – orbitrek czy rowerek, wybór jest często uzależniony od efektów, jakie można uzyskać, ćwicząc na tych maszynach. Orbitrek jest doskonałym wyborem dla osób początkujących, ponieważ nie obciąża mocno stawów i kręgosłupa, dzięki czemu trening staje się bezpieczny. Dodatkowo konstrukcja orbitreka w sposób naturalny wymusza prawidłową, prostą postawę podczas ćwiczeń. Bezpieczeństwo stawów zwiększają również specjalnie wyprofilowane podesty na stopy.
Ćwiczenie na orbitreku przypomina nieco trening na nartach biegowych lub trening nordic walking. Zaletą tego sprzętu jest możliwość ćwiczenia różnych partii ciała. Ruchome uchwyty na dłonie w połączeniu z podestami pod stopy pozwalają uruchamiać zarówno górne, jak i dolne grupy mięśniowe, zwłaszcza mięśnie ramion, przedramion, klatki piersiowej, pleców, pośladków oraz ud.
Wśród innych zalet treningu na orbitreku, należy wymienić:
- poprawę wydolności organizmu,
- przyspieszenie tempa metabolizmu, co ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej,
- poprawę krążenia oraz usprawnienie pracy układu oddechowego,
- wzmocnienie kości, uelastycznienie ścięgien oraz wyrzeźbienie sylwetki,
- poprawę ogólnej sprawności ruchowej i kondycji organizmu.
Co lepsze – orbitrek czy rowerek? Poznaj zalety rowerka stacjonarnego!
Rowerki stacjonarne można spotkać nie tylko na siłowni, ale również w wielu polskich domach. Dzięki temu jest to jedna z najczęściej wybieranych form treningu wytrzymałościowego. Regularne treningi pozwalają wzmacniać dolne partie ciała, a także w niewielkich stopniu ramiona oraz brzuch (rowerek poziomy).
Na rowerkach treningowych może ćwiczyć praktycznie każdy. Dzięki temu są one często wykorzystywane podczas rehabilitacji pacjentów kardiologicznych. Warto jednak pamiętać, że rowerek bardziej niż orbitrek obciąża stawy kolanowe, jednak dla osób, które nie mają z nimi problemów, nie stanowi to utrudnienia.
Spalanie tłuszczu – orbitrek czy rowerek?
Stacjonarne rowery, orbitrek oraz bieżnia umożliwiają odbywanie regularnych treningów cardio, zarówno na siłowni, jak i w przestrzeni domowej. Każdy z tych sprzętów ma swoje zalety i wady, dlatego trudno jednoznacznie ocenić, czy wybrać rowerek, czy orbitrek. Oba urządzenia niewątpliwie będą się przyczyniały do spalania tkanki tłuszczowej oraz redukcji nadmiernej masy ciała.
Każdy ze sprzętów różni się pomiędzy sobą konstrukcją, co zasadniczo wpływa na sposób poruszania się podczas ćwiczeń. Na rowerku stacjonarnym dopasowanym do swoich potrzeb wykonasz bezpieczny trening wytrzymałościowy, a możliwość zwiększania obciążenia i pokonywania różnych tras dodatkowo poprawia efektywność ćwiczeń. Rower treningowy zajmuje też mniej miejsca niż orbitrek, co jest szczególnie istotne dla osób rozważających zakup sprzętu do domu.
Orbitrek to większa maszyna, jednak jej użytkowanie jest równie przyjemne, jak rowerka. Wiele modeli dodatkowo zostało wyposażone w specjalne kółka, które ułatwiają przesuwanie sprzętu w dogodne miejsce.
Podsumowanie
Przy braku przeciwwskazań zdrowotnych, warto wybrać rowerek i orbitrek. Zalecenie to dotyczy zwłaszcza osób, które regularnie trenują na siłowni. Korzystanie z obu sprzętów doskonale urozmaica treningi, dzięki czemu ich wykonywanie nie jest monotonne. Dodatkowo urządzenia te pobudzają do pracy inne partie mięśni, dzięki temu ćwiczenia są bardziej efektywne. Zarówno orbitrek, jak i rowerek treningowy można wybrać i zamówić do mieszkania, co dla wielu osób stanowi znaczne ułatwienie w zachowaniu regularności ćwiczeń.
Źródła:
- Fedewa A.L., Abel M. i wsp., The effects of using stationary bicycle desks in classrooms on adolescents’ physical activity, Journal of Occupational Therapy, Schools, & Early Intervention, Volume 10, 2017 – Issue 1