Odchudzanie dla leniwych

Odchudzanie niewątpliwie kosztuje wiele wyrzeczeń, a od osób, które się go podejmują, wymaga przede wszystkim silnej woli. Nagrodą jest jednak nie tylko zgrabniejsza sylwetka, ale przede wszystkim lepsze samopoczucie. Warto więc zrobić coś dla siebie i zawalczyć z nadprogramowymi kilogramami. Co jednak zrobić, kiedy brakuje ci motywacji do odchudzania? Nic nie skutkuje tak dobrze, jak rygorystyczne przestrzeganie zaleceń, jednak istnieją sposoby, które w łatwy sposób wspierają zdrowe odchudzanie. Wystarczy odrobina dobrej woli i choć minimum zaangażowania w temat redukcji swojej masy ciała. Tak, odchudzanie dla leniwych jest możliwe!

Zwróć uwagę na ilość posiłków w ciągu dnia


Podstawową zasadą odchudzania dla leniwych jest zmiana postrzegania diety jako serii wyrzeczeń i nieprzynoszącego rezultatów wysiłku. Swoją przygodę z odchudzaniem warto więc zacząć od stopniowo wprowadzanych modyfikacji aktualnego trybu życia. W pierwszej kolejności przyjrzyj się ilości spożywanych przez siebie posiłków oraz ich regularności. Pod uwagę należy wziąć również wszystkie przekąski pomiędzy głównymi daniami. Specjaliści od żywienia zalecają spożywanie 4-5 posiłków w ciągu dnia, jednak jeśli trudno zorganizować ci się na 5 posiłków, zostań przy 4. Ich przygotowanie warto zaplanować sobie już na etapie robienia zakupów, dzięki czemu nie braknie ci pomysłów na zdrowe jedzenie. Jeśli nie masz czasu ani chęci na spędzanie wielu godzin w kuchni, możesz iść na kompromis, przygotowując powtarzalne posiłki. Takie rozwiązanie pozwala również ograniczyć marnowanie żywności. Jak powinno to wyglądać w praktyce?

Gotuj raz na 2-3 dni, a przygotowane dania spakuj do pudełek na żywność. Dzięki temu łatwiej będzie ci utrzymać dietę, a oszczędzony w ten sposób czas możesz poświęcić na inne, ważniejsze dla siebie zajęcia. Ważne jednak, aby swoje posiłki spożywać w regularnych odstępach czasu, optymalnie co 3-4 godziny. Dlaczego? Unikniesz w ten sposób napadów wilczego głodu, podczas których zjadasz więcej, niż planowałeś.

 • 20 składników aktywnych
 • wspiera metabolizm
 • pomaga w kontroli wagi
 • darmowa opieka dietetyka przez 50 dni

Spraw, by dieta była zdrowa, a nie wysokokaloryczna


Odchudzanie dla leniwych wymaga również gruntownego przyjrzenia się swoim dotychczasowym nawykom żywieniowym. Bardzo często już sama zamiana niezdrowych i wysokoprzetworzonych produktów na zdrowsze zamienniki przynosi szybkie rezultaty. Odpowiedz więc sobie szczerze, czy w twojej diecie znajdują się produkty niedozwolone, takie jak np. słone przekąski, słodycze, alkohol, tłuste dania, białe pieczywo, czy tłuste sery? Okazuje się, że z łatwością można je zastąpić innymi, znacznie zdrowszymi zamiennikami. Przykłady podajemy poniżej:

 • białe pieczywo – pieczywo pełnoziarniste,
 • tradycyjny makaron – makaron pełnoziarnisty, kasze, ryż brązowy,
 • słodycze – świeże i suszone owoce,
 • śmietana – jogurt naturalny,
 • słone przekąski – warzywa pocięte w słupki, orzechy i nasiona,
 • słodkie napoje – koktajle owocowe, warzywne lub owocowo-warzywne,
 • smalec – olej roślinny,
 • masło, margaryna – awokado,
 • tłuste wędliny – chude, pieczone mięso,
 • tłuste mięsa – drób, ryby, rośliny strączkowe,
 • tłuste sery dojrzewające – twaróg chudy,
 • słodkie jogurty smakowe – jogurt naturalny z owocami,
 • majonez – sos jogurtowy.

Przykładów tego typu jest naprawdę wiele i można je mnożyć w nieskończoność. Zwróć uwagę, że niezdrowe produkty bez wysiłku zamienisz na inne, łatwo dostępne składniki posiłków, dzięki czemu dieta stanie się nie tylko zdrowsza, ale również mniej kaloryczna.

Zrób listę zakupów


Planowanie posiłków to klucz do sukcesu, dlatego mimo swojej niechęci, warto znaleźć raz w tygodniu czas na rozpisanie zdrowych posiłków bazujących na świeżych warzywach i owocach, pełnoziarnistych produktach, olejach roślinnych, chudym mięsie i rybach, nasionach strączkowych oraz innych zalecanych produktach. Dzięki temu idąc do sklepu, doskonale wiesz, co będzie ci potrzebne. Efekt? Unikasz niepotrzebnego błądzenia po regałach sklepowych, na których kuszą cię smaczne, lecz niezdrowe i bardzo kaloryczne produkty. Dobrze zaplanowana dieta pozwoli ci ograniczyć częstotliwość wizyt w sklepie. Zakupy raz, dwa razy w tygodniu nawet dla leniwych nie powinny być problemem.

Zadbaj o wypijanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia


Człowiek w 60-70% składa się z wody, a dodatkowo stanowi ona niezbędne środowisko dla wszystkich reakcji biochemicznych zachodzących w organizmie. Nie ulega więc wątpliwości, że picie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia przyspiesza metabolizm i pozwala szybciej spalać kalorie i usuwać zbędne produkty przemiany materii. Dane podawane przez specjalistów wyraźnie wskazują, że należy wypijać od 2 do 2,5 litra wody dziennie. Jej picie na szczęście szybko wchodzi w nawyk, dlatego początkowo wystarczy, jeśli każdego dnia podczas pracy, nauki, czy innych codziennych obowiązków będziesz mieć wodę w zasięgu ręki.

Do ogólnego bilansu płynów warto również doliczyć herbatę zieloną i czerwoną, herbatki ziołowe i owocowe, koktajle, a także napary. Należy także pamiętać, że spore ilości wody znajdują się w spożywanych produktach spożywczych i zupach, które składają się na twoją dietę. Picie większej ilości płynów wbrew pozorom wcale nie musi więc być trudne.

Skup się na jedzeniu podczas spożywania posiłku


Problemem naszych czasów jest częste rozpraszanie uwagi przez telewizję, internet, nadmiar pracy, czy inne absorbujące nas bodźce. W efekcie wiele osób całkowicie nie skupia się na spożywanym posiłku, co zaburza kontrolę nad ilością przyjmowanych pokarmów. Kiedy więc siadasz do stołu, odłóż na bok pracę, przeglądanie internetu, czy oglądanie TV. Skup się tylko i wyłącznie na swoim posiłku oraz jego dokładnym przeżuwaniu. Kosztuje to niewiele wysiłku, a jest kluczowe dla sukcesu twojej diety.

Przygotuj posiłki na kilka dni, a oszczędzisz swój czas


Wielu osobom, które zdecydowały się na skorzystanie z pomocy dietetyka, nie odpowiada ilość pracy oraz czasu, jakie należy poświęcić na codzienne przygotowywanie posiłków. Każdy chciałby zjeść coś na szybko i wrócić do swoich codziennych obowiązków. Jeśli nie masz czasu lub zwyczajnie nie chce ci się gotować, zgłoś ten problem dietetykowi, który układa dla ciebie jadłospis. Z pewnością zostanie ci zaproponowane wygodne rozwiązanie, dopasowane do rytmu dnia.

Innym rozwiązaniem dla leniwych jest wspomniane już przygotowywanie posiłków na kilka dni, dzięki czemu szybciej masz z głowy gotowanie oraz nie poświęcasz na nie tak wiele czasu. Bazując na powtarzalnych produktach w 1-2 godziny jesteś w stanie zorganizować swoje obiady na kilka dni. Mniej czasu w kuchni, to więcej energii, którą możesz przeznaczyć na spacer lub inną aktywność fizyczną, która pomoże Ci schudnąć.

Szukaj powodów, aby się ruszać


Stosowanie samej diety jest ważnym elementem odchudzania, jednak pełen sukces w walce ze zbędnymi kilogramami nie będzie ci pisany, jeśli nie wprowadzisz do swojego życia więcej ruchu. Jeśli trudno zmotywować ci się do biegania, jazdy na rowerze, czy wyjść na siłownię, musisz znaleźć na siebie inny sposób. Idealnym tego przykładem jest zrezygnowanie z windy na korzyść schodów, wysiadanie z autobusu przystanek lub dwa od celu, a także parkowanie samochodu dalej niż zwykle. Takie rozwiązania zmuszą cię do spaceru, a jednocześnie nie będą stanowiły znacznego obciążenia dla twojego organizmu. Kilkanaście minut szybkiego spaceru dziennie to zawsze lepszy wynik niż bierne siedzenie na kanapie.

Podsumowanie


Aktualne dane na temat zdrowia Polaków wskazują, że już aż 28 proc. mężczyzn i 21 proc. kobiet ma problem z otyłością. Nadmierna masa ciała może powodować wiele chorób, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, choroby serca, bóle stawów, a nawet niektóre nowotwory. Warto więc zadbać o swoje zdrowie i odwrócić ten negatywny trend, aby cieszyć się sprawnością i dobrym samopoczuciem każdego dnia.

Bibliografia:

 • Kłósek P., Ocena procesu redukcji masy ciała pod kontrolą dietetyka u osób z nadwagą lub otyłością, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2017; 8(3), s.117-127
 • Jędrzejczyk J., Huflejt_Łukasik M., Siła woli – modele teoretyczne i ich zastosowanie w coachingu, COACHING REVIEW 1/2017 (9) s. 8–23

Dodaj komentarz